tisdag 4 augusti 2026

Estland Haapsalo

Carling family deltog på Augusti Blues i Haapsalu i Estland. Väldigt lyckat arrangemang -5000 personer i publiken! 1997 Var Carling family på Rock Summer festival i Tallinn. Denna festival existerade mellan 1988-97. Augusti Blues startade 1993 och är därmed en av Balticums äldsta festivaler!!!
Ville, Vilhelm Carling, lirade en låt på en Hammond B3:a som fanns på scenen. Den användes också på ett par nummer av Max Carling!
Konserten skedde inne på Borgen, en borg från Medeltiden! Mycket roddande att få in alla grejer på plats, vinkelcykel, vibrafon, instrument av alla de slag, jonglörgrejer. På bilden Max i farten med lastning upp på scenen. Mellan banden var endast en kort paus för att rodda allting. Publiken fick ett varierat program!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Estland Haapsalo